Rang Bharo 2013

Rang Bharo 2013

Backdrop-RB2013

Our Sponsors

herbalife_logo RajeshCycles airbnb_horizontal_lockup_print
NTPC_logo (Power of India) Wow Final Logo
Our Entertainment Sponsor

Topics

Category Class Topic
A Below 1 <Any theme>
B 1 and 2 My Favorite Festival
C 3 to 5 My Pilgrimage Destination
D 6 to 8 Matru Devo Bhava
E 9 to 12 Arise O Bharata

 

Photos

20131110_103112_IMG_8065
All the participants – a bird’s eye view!
20131110_102930_IMG_8056
Children busy painting
20131110_105554__DSC1720
Showing off their masterpieces
20131110_122933_DSC_0063 DSC_0064 IMG_8047
Brisk business at our sponsor stalls

Click here to see all the contest photos

 

Results

Category
A

Name

Class

School

Prize

Ridhima

PREP

DPS, Noida

1st

Kyna Sharma

PREP

DPS, Noida

2nd

Priyanshi Singh

SKG

Vishwa Bharati
Public School, Noida

3rd

Debpratap Panda

SKG

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Ishita Tyagi

SKG

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Prarthna Mehrotra

KG

DLF Public School,
Sahibabad

Consolation

Shreyas Sahoo

SKG

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Tehzeeb Khan

SKG

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

 

Category B

Name

Class

School

Prize

Rhythm Arora

II

Amity International School,
Noida

1st

Saachi Grover

I

Ahlcon International School, Mayur Vihar

2nd

Abhiraj Kishore

I

Vishwa Bharati
Public School, Noida

3rd

Aakriti Bahl

I

Ahlcon International School, Mayur Vihar

Consolation

Aanya Gupta

II

Amity International School

Consolation

Anoushka Chandravanshi

I

Kothari International
School, Noida

Consolation

Driti Sharma

II

Kothari International
School, Noida

Consolation

Innisha

II

Cambridge

Consolation

Ishika Roy

II

DLF Public School,
Sahibabad

Consolation

Kavya Agarwal

II

Sarla Chopra DAV Public School

Consolation

Muskaan Sharma

II

DLF Public School,
Sahibabad

Consolation

Pallavi Mishra

I

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Ridhima Dixit

II

Sarla Chopra DAV Public School

Consolation

Ritika Sarkar

II

Cambridge School, Greater
Noida

Consolation

Saanvi Dubey

I

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Shatakshi Srivastava

II

R.S.J. Modern School

Consolation

Sreyansha Dash

I

Sarla Chopra DAV Public School

Consolation

Vanya Gupta

II

DPS, Noida

Consolation

Vardan Rawat

II

Sarla Chopra DAV Public School

Consolation

Vinaya Dua

I

Lotus Valley International
School

Consolation

 

Category C

Name

Class

School

Prize

Udayan Sharma

IV

Lotus Valley International
School

1st

Anika Roy

V

Lotus Valley International
School

2nd

Prayas

V

Kendriya Vidyalaya,
Noida

3rd

Aarya Kumar Vashishta

V

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Aayush Mishra

IV

Kothari International
School, Noida

Consolation

Abhilasha Chhabra

III

Kothari International
School, Noida

Consolation

Abhinav Chaudhary

III

Ahlcon International School, Mayur Vihar

Consolation

Aryan Sirohi

IV

Ahlcon International School, Mayur Vihar

Consolation

Aswathi Sreedharan

IV

Kerala Education Society

Consolation

Diya Gupta

IV

Kothari International
School, Noida

Consolation

Gourika Mandal

III

Sarla Chopra DAV Public School

Consolation

Pragya Jain

III

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Sachin Sharma

V

Ahlcon International School, Mayur Vihar

Consolation

Shubham Dang

V

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Siddhi Sood

III

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Sneh Chaudhary

V

Lotus Valley International
School

Consolation

Solangi Mohanty

III

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Stuti Ganesh

III

Shiv Nadar
School, Noida

Consolation

Tushti Som

V

Somerville

Consolation

Urvika Lahoti

III

Lotus Valley International
School

Consolation

Vani

III

DLF Public School,
Sahibabad

Consolation

 

Category D

Name

Class

School

Prize

Anupriya Nandy

VII

Vishwa Bharati
Public School, Noida

1st

Sameeksha Sinha

VII

Vishwa Bharati
Public School, Noida

2nd

Shatakshi

VIII

Seth Anandram
Jaipuria School, Vasundhara

3rd

Anamika

VIII

Kerala Education Society

Consolation

Kriti Verma

VII

Seth Anandram
Jaipuria School, Vasundhara

Consolation

Kshitiz Rawat

VIII

Sarla Chopra DAV Public School

Consolation

Sameeksha Rohatgi

VI

Ahlcon International School, Mayur Vihar

Consolation

Shreeyanka Das

VII

Sarla Chopra DAV Public School

Consolation

 

Category E

Name

Class

School

Prize

Prateek Kushwaha

XII

Govt. Boys Sr. Secondary
School, Nangloi

1st

Nitish Agrawal

IX

Vishwa Bharati
Public School, Noida

2nd

Mehak Devgun

XI

Bal Bharti
Public School

3rd

Rupali Goel

X

Vishwa Bharati
Public School, Noida

Consolation

Sanjana Kumari

IX

Govt. Girls Sr. Secondary
School, Nangloi

Consolation

Soham Paul

X

Amity International School

Consolation

Prize winning paintings

Category A

 

Category A: 1st Prize
Name: Ridhima
Class: PREP School: DPS, Noida

1st Prize: Ridhima - DPS, Noida


 

Category A: 2nd Prize
Name: Kyna Sharma
Class: PREP School: DPS, Noida

Cat A - 2nd - 426


 

Category A: 3rd Prize
Name: Priyanshi Singh
Class: SKG School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat A - 3rd - 1367


 

Category A: Consolation Prize
Name: Prarthna Mehrotra
Class: KG School: DLF Public School, Sahibabad

Cat A - Cons - 328


 

Category A: Consolation Prize
Name: Debpratap Panda
Class: SKG School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat A - Cons - 1376


 

Category A: Consolation Prize
Name: Shreyas Sahoo
Class: SKG School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat A - Cons - 1377


 

Category A: Consolation Prize
Name: Tehzeeb Khan
Class: SKG School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat A - Cons - 1394


 

Category A: Consolation Prize
Name: Ishita Tyagi
Class: SKG School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat A - Cons - 1406


 

Category B

 

Category B: 1st Prize
Name: Rhythm Arora
Class: II School: Amity International School, Noida

Cat B - 1st - 29


 

Category B: 2nd Prize
Name: Saachi Grover
Class: I School: Ahlcon International School, Mayur Vihar

Cat B - 2nd - 678


 

Category B: 3rd Prize
Name: Abhiraj Kishore
Class: I School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat B - 3rd - 1460


 

Category B: Consolation Prize
Name: Shatakshi Srivastava
Class: II School: R.S.J. Modern School

Cat B - Cons - 87


 

Category B: Consolation Prize
Name: Aanya Gupta
Class: II School: Amity International School

Cat B - Cons - 332


 

Category B: Consolation Prize
Name: Pallavi Mishra
Class: I School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat B - Cons - 421


 

Category B: Consolation Prize
Name: Vanya Gupta
Class: II School: DPS, Noida

Cat B - Cons - 520


 

Category B: Consolation Prize
Name: Aakriti Bahl
Class: I School: Ahlcon International School, Mayur Vihar

Cat B - Cons - 670


 

Category B: Consolation Prize
Name: Driti Sharma
Class: II School: Kothari International School, Noida

Cat B - Cons - 919


 

Category B: Consolation Prize
Name: Anoushka Chandravanshi
Class: I School: Kothari International School, Noida

Cat B - Cons - 954


 

Category B: Consolation Prize
Name: Sreyansha Dash
Class: I School: Sarla Chopra DAV Public School

Cat B - Cons - 1269


 

Category B: Consolation Prize
Name: Vardan Rawat
Class: II School: Sarla Chopra DAV Public School

Cat B - Cons - 1278


 

Category B: Consolation Prize
Name: Kavya Agarwal
Class: II School: Sarla Chopra DAV Public School

Cat B - Cons - 1282


 

Category B: Consolation Prize
Name: Ridhima Dixit
Class: II School: Sarla Chopra DAV Public School

Cat B - Cons - 1284


 

Category B: Consolation Prize
Name: Ritika Sarkar
Class: II School: Cambridge School, Greater Noida

Cat B - Cons - 1338


 

Category B: Consolation Prize
Name: Saanvi Dubey
Class: I School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat B - Cons - 1455


 

Category B: Consolation Prize
Name: Vinaya Dua
Class: I School: Lotus Valley International School

Cat B - Cons - 1572


 

Category B: Consolation Prize
Name: Innisha
Class: II School: Cambridge

Cat B - Cons - 1868


 

Category B: Consolation Prize
Name: Muskaan Sharma
Class: II School: DLF Public School, Sahibabad

Cat B - Cons - 2137


 

Category B: Consolation Prize
Name: Ishika Roy
Class: II School: DLF Public School, Sahibabad

Cat B - Cons - 2143


 

Category C

 

Category C: 1st Prize
Name: Udayan Sharma
Class: IV School: Lotus Valley International School

Cat C - 1st - 1568


 

Category C: 2nd Prize
Name: Anika Roy
Class: V School: Lotus Valley International School

Cat C - 2nd - 655


 

Category C: 3rd Prize
Name: Prayas
Class: V School: Kendriya Vidyalaya, Noida

Cat C - 3rd - 1881


 

Category C: Consolation Prize
Name: Stuti Ganesh
Class: III School: Shiv Nadar School, Noida

Cat C - Cons - 305


 

Category C: Consolation Prize
Name: Urvika Lahoti
Class: III School: Lotus Valley International School

Cat C - Cons - 649


 

Category C: Consolation Prize
Name: Abhinav Chaudhary
Class: III School: Ahlcon International School, Mayur Vihar

Cat C - Cons - 736


 

Category C: Consolation Prize
Name: Aryan Sirohi
Class: IV School: Ahlcon International School, Mayur Vihar

Cat C - Cons - 749


 

Category C: Consolation Prize
Name: Sachin Sharma
Class: V School: Ahlcon International School, Mayur Vihar

Cat C - Cons - 777


 

Category C: Consolation Prize
Name: Abhilasha Chhabra
Class: III School: Kothari International School, Noida

Cat C - Cons - 895


 

Category C: Consolation Prize
Name: Gourika Mandal
Class: III School: Sarla Chopra DAV Public School

Cat C - Cons - 1289


 

Category C: Consolation Prize
Name: Aayush Mishra
Class: IV School: Kothari International School, Noida

Cat C - Cons - 1310


 

Category C: Consolation Prize
Name: Diya Gupta
Class: IV School: Kothari International School, Noida

Cat C - Cons - 1311


 

Category C: Consolation Prize
Name: Sneh Chaudhary
Class: V School: Lotus Valley International School

Cat C - Cons - 1623


 

Category C: Consolation Prize
Name: Aswathi Sreedharan
Class: IV School: Kerala Education Society

Cat C - Cons - 1819


 

Category C: Consolation Prize
Name: Tushti Som
Class: V School: Somerville

Cat C - Cons - 1874


 

Category C: Consolation Prize
Name: Vani
Class: III School: DLF Public School, Sahibabad

Cat C - Cons - 2087


 

Category C: Consolation Prize
Name: Siddhi Sood
Class: III School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat C - Cons - 2261


 

Category C: Consolation Prize
Name: Pragya Jain
Class: III School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat C - Cons - 2268


 

Category C: Consolation Prize
Name: Solangi Mohanty
Class: III School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat C - Cons - 2278


 

Category C: Consolation Prize
Name: Shubham Dang
Class: V School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat C - Cons - 2344


 

Category C: Consolation Prize
Name: Aarya Kumar Vashishta
Class: V School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat C - Cons - 2482


 

Category D

 

Category D: 1st Prize
Name: Anupriya Nandy
Class: VII School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat D - 1st - 2350


 

Category D: 2nd Prize
Name: Sameeksha Sinha
Class: VII School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat D - 2nd - 2349


 

Category D: 3rd Prize
Name: Shatakshi
Class: VIII School: Seth Anandram Jaipuria School, Vasundhara

Cat D - 3rd - 2440


 

Category D: Consolation Prize
Name: Sameeksha Rohatgi
Class: VI School: Ahlcon International School, Mayur Vihar

Cat D - Cons - 796


 

Category D: Consolation Prize
Name: Anamika
Class: VIII School: Kerala Education Society

Cat D - Cons - 1825


 

Category D: Consolation Prize
Name: Shreeyanka Das
Class: VII School: Sarla Chopra DAV Public School

Cat D - Cons - 1848


 

Category D: Consolation Prize
Name: Kshitiz Rawat
Class: VIII School: Sarla Chopra DAV Public School

Cat D - Cons - 1851


 

Category D: Consolation Prize
Name: Kriti Verma
Class: VII School: Seth Anandram Jaipuria School, Vasundhara

Cat D - Cons - 2380


 

Category E

 

Category E: 1st Prize
Name: Prateek Kushwaha
Class: XII School: Govt. Boys Sr. Secondary School, Nangloi

Cat E - 1st - 60


 

Category E: 2nd Prize
Name: Nitish Agrawal
Class: IX School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat E - 2nd - 319


 

Category E: 3rd Prize
Name: Mehak Devgun
Class: XI School: Bal Bharti Public School

Cat E - 3rd - 309


 

Category E: Consolation Prize
Name: Sanjana Kumari
Class: IX School: Govt. Girls Sr. Secondary School, Nangloi

Cat E - Cons - 88


 

Category E: Consolation Prize
Name: Soham Paul
Class: X School: Amity International School

Cat E - Cons - 341


 

Category E: Consolation Prize
Name: Rupali Goel
Class: X School: Vishwa Bharati Public School, Noida

Cat E - Cons - 2356


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *